فهرست محتوا

بلوور فن abs و فلزی

بلوور فن چیست؟

بلوور از جمله قطعات اصلی سیستم های سرمایشی و به معنی دمنده است. بنابراین مهم ترین وظیفه آن دمیدن هوا است. بلوور با گردش محوری خود هوای موجود در محیط را از یونیت داخلی به بیرون پرتاب میکند که این هوا از روی کویل عبور میکند و باتوجه به آب سرد یا گرمی که داخل کویل وجود دارد تولید سرما یا گرما می‌کند.

انواع بلوور فن کویل

1- بلوور فن فلزی که غالبا از جنس گالوانیزه یا آلومینیوم می باشد و جزو نسل های ابتدایی بلوور ها می باشد که به دلیل معایبی که دارند و در ادامه مقاله به آن ها می پردازیم کمتر در فن کویل ها مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب برند های آمریکایی از این جنس بلوور استفاده می کنند چرا که تکنولوژی ساخت آن، همان تکنولوژی استفاده شده در تولید توربین های نیروگاهی می‌باشد و نمونه های موجود در بازار ایران کاملا از لحاظ ساخت با نمونه های استفاده شده در محصولات آمریکایی همچون Trane و Carrier متفاوت هستند.

2- بلوور فن ABS که برای حل مشكلات دفرمینگ یا از بين رفتن شکل بلوور‌های نسل پلاستیکی (که تقریبا در هیچ فن بلور نسل جدیدی از آن استفاده نمی شود) اقدام به تولید كردن بلوورهای پلیمیری یا همان ABS كردند که قبل از این در تولیدات قطعات خودرو و لوله و اتصالات به كار گرفته می ‌شده است. این مدل بلوور فن از استحکام بالایی برخوردار می باشد.

بلوور فن ABS با برند EG مشابه مدیا و ال جی

مزیت های بلوور فن ABS نسبت به بلوور فن فلزی

ابتدا چند مورد از باورهای غلط که در مورد بلوور فن ABS می باشد را باهم بررسی میکنیم:

1- بلوور فن های ABS به دلیل جنس پلیمری که دارند در صورت دمیدن هوای گرم بعد از مدتی دچار دفرمه شدن می شوند که این موضوع کاملا اشتباه می باشد چرا که بازه تحمل حرارت این نوع بلوور فن ها تا 115 درجه می باشد درصورتی که نهایت حرارتی که داخل کویل ها در جریان می باشد 70 درجه است. و همچنین دمای ذوب این بلوور فن 280 درجه می‌باشد.

2- فن کویل های شرکت EG که مشابه مدیا ساخته شده اند به صورت med static می‌باشند که در این مدل ها کویل ها جلوی دستگاه قرار گرفته اند و عملا با بلور در تماس نیستند. حداکثر دمایی که بلوور با کویل در تماس است 35 درجه می باشد.

در ادامه تفاوت های مهم تر بلوور فن ABS نسبت به مدل فلزی را بررسی میکنیم:

3- بلوور فن های فلزی به دلیل بیشتر بودن چگالی آلیاز های به کار رفته در فلز نسبت به بلوور فن ABS سنگین تر می باشد. به طور مثال وزن بلوور فن با ابعاد 20 * 15 که در ظرفیت های 400 و 600 فن کویل های EG استفاده می‌شود 230 گرم می باشد در صورتی که وزن بلوور فن های فلزی در این ظرفیت ها 830 گرم می باشد.

4- یکی از عوامل تاثیر گذار در میزان باددهی عرض تیغه ها می‌باشد. با توجه به خمی که در بلوور فلزی برای ایجاد تیغه ها وجود دارید اگر عرض تیغه ها را بخواهند اضافه کنند باید از تعداد تیغه ها کم کنند و اگر بخواهند تعداد تیغه ها را اضافه کنند باید عرض تیغه ها را کاهش دهند. این در صورتی است که عرض تیغه های بلوور فن EG تقریبا 2.5 برابر بلوور فن فلزی می باشد و دلیل آن ایجاد تزریق در تیغه ها و بلند تر شدن عرض تیغه ها می باشد.

وقتی می‌گوییم عرض تیغه ها در بلوور فن ABS دو و نیم برابر است بدین معنی است که به همین نسبت میزان باددهی افزایش پیدا کرده و برای تولید cfm مد نظر، موتور فن کویل نیاز به انرژی کمتری برای حرکت دارد. که در نتیجه میزان برق مصرفی و سر و صدای اضافی کاهش پیدا می کند.

سوال؟ چرا بعضی برندهای خارجی از بولور های فلزی استفاده میکنند؟

جواب بسیار راحت است. چون فرایند تولید بلوور فن فلزی در ایران متفاوت است. در برند های خارجی تیغه های بلوور فن فلزی هر کدام بطور مجزا تولید شده و بر روی یک صفحه فیکس می‌شوند به خاطر این است که کیفیت تولید باد و کم صدایی آن ها مطابق با بلوور فن abs می‌باشد. اما در بلوور فن فلزی تولید داخل ورق ها به صورت استوانه در می آیند و با شیار میان ورق ها و خم آن ها تیغه ها را می سازند که کاملا غیر اصولی می‌باشد.

 

شرکت مبتکران کار انرژی ایده ایدن گیت
شرکت مبتکران کار انرژی ایده ایدن گیت

تولید کننده انواع سیستم تهویه مطبوع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *